קופת הניסיונות

חנה פילניק - קופת הניסיונות

שתפו:

ערב כניסת השנה החדשה, אני רוצה לספר לכם על קופת הניסיונות.
לפני יום כיפור, השם הזה נראה קצת מפחיד, אבל הקופה הזאת ממש לא מפחידה. להיפך, היא מתנה גדולה.
אז מה יש בה?

זה היה אימון כדור רגל של הבן שלי, בדרך כלל הוא חוזר שמח ומלא באנרגיה, הוא מספר מה היה ומה הוא עשה. הפעם הוא נכנס הביתה עם אבא שלו וראיתי שמשהו שונה, הוא היה שקט מדי, הוא לא היה עם אנרגיה של התלהבות ושמחה.
שאלתי את אבא שלו, מה קורה?
הוא שיתף אותי שהילד אמר לו שהוא הרגיש היום לא טוב, הוא הרגיש שהוא מפחד במגרש, הוא מפחד לאבד את הכדור!
כאב לי בפנים לראות אותו ככה, ואם הייתי יכולה, הייתי מזריקה לו לורידים ביטחון ושמחה. אבל הבנתי שזה משהו שהוא צריך לעבור, זה תהליך גדילה שלו.
כעבור חצי שעה, הילד חזר לעצמו, ממש שכח מהכול. אבל אני לא שכחתי, ידעתי שאני חייבת לעבוד איתו על זה. עברו יומיים, וקראתי לו לחדר שלי, אמרתי לו שאני רוצה לדבר איתו.
שאלתי אותו, מה הרגשת באימון האחרון?
- הרגשתי שאני לא אני, שאני מפחד לאבד את הכדור, שאני מפחד לטעות.
ונהנית?
- ממש לא, לא היה לי כיף.
מתי כן כיף לך?
- שאני עושה מה שאני מרגיש שנכון לעשות.
בוא נעזוב את הכדור רגל בצד. מעבר ליכולות פיזית, לתשוקה, להתמדה, לכישרון, מה אתה חושב המפתח להצלחה? מה אנשים צריכים שיהיה להם בתוכם כדי שהם יהנו ממה שהם עושים ויצליחו?
הוא חשב ולא ידע לענות לי. אז שאלתי קצת אחרת, מה אתה חושב שהיה חסר לך באימון?
הוא מייד ענה, "ביטחון."
חייכתי אליו והשבתי לו, "זה נכון. ביטחון הוא אחד המפתחות החשובים להנאה והצלחה. מה קורה לך כשאתה פועל עם ביטחון במגרש?"
- אני לא מהסס, אני מרגיש מה צריך לעשות, אני מרגיש חופשי, אני עושה מה שאני מרגיש שנכון מבלי לחשוב ואז אני נהנה ומצליח!
שאלתי אותו, אז מאיפה נשיג ביטחון? הרי לא ניתן לקנות אותו בחנות? זה משהו שאתה צריך להשיג אותו. אבל איך נשיג אותו? מה אתה חושב צריך לקרות כדי שיהיה לך ביטחון?
הוא מייד ענה לי "הצלחות. ככל שאני יותר אצליח, כך אני אהיה יותר בטוח וחופשי."
עניתי לו, נכון! הצלחה ועוד הצלחה ועוד הצלחה נותנות לאדם ביטחון עצמי במי שהוא ובמה שהוא עושה.
אבל כדי שתהיה הצלחה יש משהו שחייבים לעשות, מה הדבר?
והוא מייד ענה "לנסות."
עניתי לו "כן, לנסות ולנסות ולנסות ולנסות מבלי להפסיק ומתוך הניסיונות יבואו הצלחות שיבנו אצלך ביטחון."
"זה לא מספיק שהמאמן או אני ואבא אומרים שאתה טוב. זה מעודד ועוזר לקבל ביטחון, אבל הביטחון הכי חזק זה ביטחון שבא מבפנים. זה ביטחון שמגיע אחרי הרבה הרבה ניסיונות שמובילים להצלחות שלך. ביטחון שבא מבפנים הוא ביטחון יציב וקבוע שלא תלוי בשום דבר מבחוץ."
"תחשוב על אמא כמה שנים היא פועלת ופועלת לרפא אנשים. לא בכל המקרים הצלחתי, אבל היו הרבה פעמים שהצלחתי בהם וההצלחות נתנו לי ביטחון פנימי חזק מאוד שאני יכולה ואני הכי טובה. ביטחון נבנה עם השנים, עם הרבה נסיונות שמובילים להצלחות. ביטחון שמגיע מבפנים הוא ביטחון יציב וחזק שקשה לערער אותו מבחוץ. הוא מתנה שנשארת אתך כל החיים. ואתה כל כך צעיר ובכל יום כשאתה מתעורר תודה על זה שאתה יכול לנסות ולנסות ולנסות."

הצעתי שמהיום אנחנו מתמקדים רק בלנסות ולא בלהצליח:
"תהיה לנו קופת חיסכון אנרגטית, שנקרא לה 'קופת הניסיונות'. בכל אימון או משחק שבו אתה מנסה ומנסה, במקום כסף אתה תשלשל לקופה ביטחון. ככל שתנסה יותר, כך הקופה שלך תתמלא מהר יותר. ככל שתנסה יותר, כך יהיה לך יותר ביטחון בחיסכון שלך. ואז דבר מדהים יקרה, תיקח את כל הביטחון שחסכת ותשתמש בו בכל תחומי החיים שלך וזה יוביל אותך לא רק להשתמש בכל היכולות שלך כי אם ליהנות מכל מה שאתה עושה ואף לתרום חלק ממה שיש לך לאחרים כדי שגם הם יצליחו."
אחרי שסיימנו את השיחה אמרתי לו, "כשאמא מנסה לעזור לאנשים, אם היא לא תצליח היא עשויה לאבד חיים. כשאתה מנסה ולא מצליח, אתה מקסימום תאבד את הכדור. לא לשכוח זה משחק, ואם אמא למדה להזיז את המתח והפחד שבה עם הרצון להצליח וכן ולנסות ולנסות במגרש המשחקים שלה אתה בטוח יכול להרשות לעצמך לנסות וליהנות במגרש המשחקים שלך."

אז אני מאחלת לכם שבשנה הקרובה תפתחו לעצמכם גם כן את "קופת הניסיונות" ותתמקדו רק בניסיונות ולא בהצלחות, כי הצלחות הן תוצאה של ניסיונות.

שתהיה לכם שנה של בריאות עם הרבה נסיונות והרבה הצלחות.

באהבה,
חנה.

מומלץ עבורך

המתנה - להיות הורים מרפאים

המתנה - להיות הורים מרפאים

המדריך שלך להגשים את מלוא הפוטנציאל שלך כאם ולשמור על בריאותך ובריאות ילדייך.

שתפו